Cauta sejur

  • Categorie sejur

  • Tara sejur

  • Regiune sejur

  • Oras sejur

  • Agentie turism

  • Clasificare
    5 5 5 5 5
    4 4 4 4
    3 3 3
    2 2
    1
  • Tip de masa
  • Tip transport
  • Ordonare dupa



Aveti o agentie de turism? Astazi va puteti face un cont de agentie pe portalul de turism infotravelromania.ro. Apoi adaugati nelimitat oferte de vacante: sejururi, circuite, excursii de 1 zi.
Acum gasiti sute de oferte Paste 2022 Bulgaria, oferte litoral 2022 Bulgaria.

Acasa - Informatii turism - Lista ministrii turism Romania

Lista ministrii turism Romania


Ministerul Turismului

DANIEL CADARIU
(PNL, deputat de Suceava, susținut de Gheorghe Flutur)
Ministerul IMM-urilor, Antreprenoriatului și Turismului
Guvernul Nicolae Ciuca
Perioada: 24 noiembrie 2021
Website: http://turism.gov.ro/web/

Cadariu Daniul Ministrul Turismului

Realizari:
2 decembrie 2021 - OG pentru voucherele de vacante 2019-2020-2021 sa poata fi folosite si in cursul anului 2022.
decembrie 2021 - am finalizat platile la editia a doua de la Start-Up Nation.
22 decembrie 2021 - am achitat pro rata 1 din schema HORECA (8,300 firme).
7 ianuarie 2022 - intalnire cu reprezentantii turismului din Brasov
8 ianuarie 2022 - intalnire cu reprezentantii turismului din Constanta
11 ianuarie 2022 - discutii pentru infiintarea OMD- uri, lista targurilor de turism internationale unde Romania va participa cu stand.

 

 

CLAUDIU NASUI
Ministrul Economiei, Antreprenoriatului si Turismului
Guvernul Florin Citu
Perioada: 23 decembrie 2020 (USR - PLUS) - septembrie 2021 demisie

Claudiu Nasui

Cei mai apreciati ministri au fost: Mircea Dobre, Dan Matei Agathon si Elena Udrea.

 

RAZVAN PIRJOL
Secretar de Stat in cadrul Ministrul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri
Virgil Popescu a fost Ministrul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri
Perioada: 4 decembrie 2019 - februarie 2021
Guvernul Ludovic Orban

Razvan Pirjol

 

BOGDAN TRIF din Sibiu (PSD)
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Perioada: 29 ianuarie 2018 - 04 decembrie 2019

Guvernul Viorica Dancila

Bogdan Trif

 

MIRCEA DOBRE din Constanta (PSD)
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Secretari de Stat: Cristina Ionela Tarteata si Bogdan Gheorghe Tomoioaga
Guvernul Sorin Grindeanu 4 ianuarie 2017 - 29 iunie 2017
Guvernul Mihai Tudose 29 iunie 2017 - 29 ianuarie 2018
Perioada: 4 ianuarie 2017 - 29 ianuarie 2018. Cel mai bun ministru de turism. Primul evenimement public la care a participat ca Ministru a fost Forumul Ghizilor editia a III-a )

Mircea Dobre

 

Anca Nedea din Constanta
Presedinte ANT , institutie: ANT - Autoritatea Nationala pentru Turism, sub coordonarea Ministerului Economiei
Guvernul Dacian Ciolos
Perioada:
07 octombrie 2015 - 4 ianuarie 2017
Anca Nedea Pavel

 

Mihai Tudose (PSD)
Ministrul Economiei , Comertului si Turismului, institutie: Ministerul Economiei , Comertului si Turismului
Guvernul Victor Ponta II
Perioada: 03 ianuarie 2015 - 2014
- 07 octombrie 2015
Mihai Tudose

Florin Jianu (candidat independent)
Ministru delegat pentru IMM-uri, Mediu de Afaceri si Turism , institutie: Ministerul pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii, mediu de Afaceri si Turism
Guvernul Victor Ponta II
Perioada: 05 martie 2014
- 13 decembrie 2014
Florin Jianu

 

Mirela Matichescu din Constanta
Vicepresedinte ANT - Autoritatea Nationala pentru Turism, institutie: Autoritatea Nationala pentru Turism
Guvernul Victor Ponta II
Perioada:
25 aprilie 2013 - 18 septembrie 2014
Presedinte ANT interimar 29 aprilie 2015 - octombrie 2015
Mirela Matichescu

Simona Alice Mann
Presedinte ANT - Autoritatea Nationala pentru Turism, institutie: Autoritatea Nationala pentru Turism
Guvernul Victor Ponta II
Perioada: 10 noiembrie 2014 - 29 aprilie 2015

Simona Alice Mann

 

 

Razvan Filipescu din Constanta
Presedinte ANT - Autoritatea Nationala pentru Turism, institutie: Autoritatea Nationala pentru Turism
Guvernul Victor Ponta II
Perioada:
25 aprilie 2013 - 18 septembrie 2014
Ministrul delegat pentru IMM-uri şi Turism, Maria Grapini, a anunţat, ieri 29 aprilie 2013, că Autoritatea Naţională pentru Turism are un nou preşedinte, în persoana lui Răzvan Filipescu. Conform CV-ului postat pe site-ul Ministerului Economiei, Răzvan Filipescu este absolvent al Facultăţii de Ştiinţe Economice de la Universitatea Economică “Ovidius”, masterand în management maritim la Universitatea Maritimă Constanţa cu doctorat în economie la Universtitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi. Înainte de a ajunge la Turism, a fost consilier în Corpul de Control al primului ministru, în perioada 2003 – 2004, şef al Serviciului Control Financiar DLAF SAPARD (2004-2005), director al Agenţiei Bucureşti a Băncii Transilvania (2006-2009), vicepreşedinte al Camerei de Comerţ şi Industrie România-Brazilia (2009 - 2013), lector la Facultatea de Ştiinţe Economice a Universităţii „Ovidius” din Constanţa (2011 - 2013), director general al unei firme constănţene de depozitare, manipulare şi comerţ cereale şi administrator al unei societăţi de turism şi servicii. Decizia primului ministru de numire a preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Turism a fost publicată joi, 25 aprilie, în Monitorul Oficial al României. Filipescu are rang de secretar de stat.
mai multe detalii

Razvan Filipescu

 

Maria Grapini (PC)
Ministru delegat pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii, mediu de Afaceri si Turism, institutie: Ministerul pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii, mediu de Afaceri si Turism
Guvernul Victor Ponta II
Perioada:
21 decembrie 2012 - 05 martie 2014
Presedinte ANT - Razvan Filipescu 25 aprilie 2013 - 18 septembrie 2014, Vicepresedinte ANT - Mirela Matichescu din Constanta
Presedinte ANT - Simona Alice Mann 10 noiembrie 2014 - 29 aprilie 2015
Presedinte ANT interimar Mirela Matichescu 29 aprilie 2015 - octombrie 2015
Maria Grapini

 

Eduard Hellvig (PDL)
Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, institutie: Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului
Guvernul Victor Ponta I
Perioada: 07 mai 2012
- 21 decembrie 2012
Secretar de stat: Cristian Barhalescu propietar Icar Tours 29 iunie 2012 - 21 decembrie 2012
Eduard Hellvig

 

Cristian Petrescu (PDL)
Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, institutie: Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului
Guvernul Mihai Razvan Ungureanu
Perioada: 09 februarie 2012
- 07 mai 2012
Cristian Petrescu Sursa foto: Petre Dordea/ InfoTravelRomania.ro

 

Elena Gabriela Udrea (PDL)
Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, institutie: Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului
Guvernul Emil Boc II
Perioada: 23 decembrie 2009 - 09 februarie 2012

Paul Marasoiu - Directorul Directiei de Turism din cadrul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului ( ianuarie 2011 - 6 iunie 2011)
Elena Udrea

 

Elena Gabriela Udrea (PDL)
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Guvernul Emil Boc I
Perioada: 28 decembrie 2008 - 01 octombrie 2009

Cu siguranta cel mai fotografiat ministru al turismului si cel mai sexy.
Elena Udrea

 

Lucia Morariu (PNL)
Secretar de Stat in cadrul Ministerul pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii, Comert, Turism si Profesii Liberale (ministru Ovidiu Silaghi).
Nu mai exista Autoritatea Nationala pentru Turism. Detine agentia de turism EXIMTUR.
Guvernul Calin Popescu Tariceanu II
Perioada: 03 mai 2007 - 22 decembrie 2008

Lucia Morariu


Ovidiu Silaghi (PNL)
Ministrul pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii, Comert, Turism si Profesii Liberale , institutie: Ministerul pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii, Comert, Turism si Profesii Liberale.
Nu mai exista Autoritatea Nationala pentru Turism.
Guvernul Calin Popescu Tariceanu II
Perioada: 05 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008

Secretar de stat: Lucia Morariu (EXIMTUR)
Ovidiu Silaghi

 

Monica Barbuletiu (PNL)
Secretar de stat, al Autoritatii Nationale pentru Turism (ANT), institutie care functioneaza in subordinea Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului (ministru Radu Berceanu).

Guvernul Calin Popescu Tariceanu I
Perioada: 28 decembrie 2006 - 05 aprilie 2007

Monica Mihaela Barbuletiu, sotia deputatului PNL Tiberiu Barbuletiu, a fost numita, ieri 28 decembrie 2006, in functia de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale pentru Turism (ANT), institutie care functioneaza in subordinea Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului. Postul este vacant din 7 decembrie 2006, cand ministrul Radu Berceanu l-a demis pe fostul sef al institutiei, Livia Sima. Pana la aceasta numire, Monica Barbuletiu a fost directorul general al Societatii Feroviare de Turism "S.F.T. Ð C.F.R." SA, ea avand si o agentie de turism in municipiul Alba Iulia. Deputatul Tiberiu Barbuletiu va fi de la 1 ianuarie europarlamentar cu drepturi depline in Parlamentul European, mandatul acestuia fiind, insa, de doar cateva luni, respectiv pana la alegerile din mai 2007.
Monica Barbuletiu

Livia Sima
Secretar de stat, al Autoritatii Nationale pentru Turism (ANT), institutie care functioneaza in subordinea Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului (ministru Radu Berceanu).
Guvernul Calin Popescu Tariceanu I, detalii
Perioada: 01 august 2006 - 07 decembrie 2006

Livia Sima

 

Radu Mircea Berceanu (PD - Partidul Democrat)
Ministrul Transporturilor, Constructilor si Turismului, institutie: Ministerul Transporturilor, Constructilor si Turismului.
In acelasi timp exista si Autoritatea Nationala pentru Turism.
Guvernul Calin Popescu Tariceanu I
Perioada: 13 iunie 2006 - 05 aprilie 2007

Secretari de stat: Monica Barbuletiu, Livia Sima
Radu Berceanu

 

Ovidiu Marian
Presedintele Autoritati Nationale pentru Turism cu rang de secretar de stat in Ministerul Transporturilor condus de Gheorghe Dobre, institutie:
Autoritatea Nationala pentru Turism.
Guvernul Calin Popescu Tariceanu I
Perioada: 25 septembrie 2005 - 01 august 2006

Ovidiu Marian Sursa foto: Petre Dordea/ InfoTravelRomania.ro

 

Marius Sorin Crivțonencu din Brasov
Presedintele Autoritati Nationale pentru Turism cu rang de secretar de stat in Ministerul Transporturilor condus de Gheorghe Dobre, institutie:
Autoritatea Nationala pentru Turism.
Este fratele Corinei Păcuraru (Perfect Tour). In 2021 lanseaza croaziera in Delta Dunarii cu nava Diana.
Guvernul Calin Popescu Tariceanu I
Perioada: ianuarie 2005 - 13 iunie 2005

Marius Sorin Crivțonencu Sursa foto: Petre Dordea/ InfoTravelRomania.ro

 

Gheorghe Dobre ( PD - Partidul Democrat)
Ministrul Transporturilor, Constructilor si Turismului, institutie: Ministerul Transporturilor, Constructilor si Turismului.
In acelasi timp exista si Autoritatea Nationala pentru Turism.
Guvernul Calin Popescu Tariceanu I
Perioada: 29 decembrie 2004 - 13 iunie 2006

Secretari de stat: Nicu Radulescu 2002 - 2004
Gheorghe Dobre

 

 

Miron Tudor Mitrea
Ministrul Transporturilor, Constructilor si Turismului, institutie: Ministerul Transporturilor, Constructilor si Turismului
Guvernul Adrian Nastase ( PSD)
Perioada: 20 iunie 2003 - 28 decembrie 2004

Secretari de stat: Nicu Radulescu 2002 - 2004
Miron Mitrea

 

Dan Matei Agathon
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Guvernul Adrian Nastase ( PSD)
Perioada: 28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003

Secretari de stat: Alin Burcea ianuarie 2001 - decembrie 2002, Nicu Radulescu 2002 - 2004
Dan Matei Agathon

 

Dumitru Moinescu din Medgidia
Presedintele Autoritatii Nationale pentru Turism, institutie: Autoritatea Nationala pentru Turism.
Guvernul Mugur Isarescu
Perioada: 13 martie 2000 - 27 decembrie 2000
Fostul primar al municipiului Medgidia şi potenţial candidat pentru un nou mandat la alegerile viitoare împlineşte astăzi (25 iunie 2011) 59 de ani. Născut pe 25 iunie 1952 la Cernavodă, Dumitru Moinescu este căsătorit cu Doina Moinescu şi are două fete, Dana Eugenia şi Irina Silvia. Moinescu este absolvent al Institutului Politehnic Bucureşti, Facultatea de Mecanică. Între 1977 şi 1980 a lucrat în cadrul Navrom Constanţa, iar în perioada 1980 - 1990 în cadrul Romcim Lafarge - uzina Medgidia. În perioada 1990 - 1996 a fost deputat, iar între 1996 şi 2000 - secretar de stat în Ministerul Comunicaţiilor. Din martie 2000 şi până în decembrie acelaşi an a fost preşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Turism. Între 2001 şi 2004 a fost director al unei societăţi comerciale, iar în perioada 2004 - 2008 - primar al municipiului Medgidia.
Dumitru Moinescu

 

 

Sorin Frunza Verde
Presedintele Autoritatii Nationale pentru Turism, institutie: Autoritatea Nationala pentru Turism.

Atribuţiile Ministerului Turismului se preiau de către Autoritatea Naţională pentru Turism - organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului (ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr.56 din 23 decembrie 1998 privind unele măsuri pentru restructurarea Guvernului ).
Guvernul Radu Vasile
Perioada: 17 decembrie 1998 - 12 martie 2000

Sorin Frunza Verde

 

Sorin Frunza Verde
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Guvernul Radu Vasile
Perioada: 17 aprilie 1998 - 16 decembrie 1998
Conform Hotararii nr.47 din 16 decembrie 1998 a Parlamentului Romaniei, ministerul este desfiintat
. Decedat 03 noiembrie 2019

Sorin Frunza Verde

 

Akos Birtalan
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Guvernul Victor Ciorbea
Perioada: 12 decembrie 1996 - 17 aprilie 1998
. Decedat 24 august 2011

Akos Birtalan

 

Dan Matei Agathon
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Guvernul Nicolae Vacaroiu ( PSD)
Perioada: 19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996 si 28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003

Data naşterii: 17 septembrie 1949, Bucureşti
Stare civilă: Căsătorit, un copil. Naţionalitate: Română. Religia: Ortodoxă
1971: Academia de Studii Economice, Facultatea Finanţe – Contabilitate, Bucureşti;
1991: Bursă de studii în macroeconomie, Agenţia Guvernamentală Japoneză JAICA – Japonia.
Activitate profesională:
1980-1989: Director economic la Institutul de Cercetare şi Inginerie Tehnologică, Proiectare şi Producţie pentru Metale Neferoase -Bucureşti;
1988- 1989: Controlor Financiar de Stat la Curtea Superioară de Control Financiar;
1990-1991: Director în Guvernul României;
1991- 1992: Subsecretar de Stat, împuternicit special al Guvernului în relaţiile cu sindicatele şi patronatul;
1992 – 1996: Ministrul Turismului; 2000 – 2003: Ministrul Turismului;
2003 – 2004: Consilier al Primului Ministru;
2004-2008: Consilier al Preşedintelui ONT Carpaţi;
2008- 15 aprilie 2010: Secretar General al Confederaţiei Patronale din Industrie, Agricultură, Construcţii şi Servicii din România – CONPIROM;
Din 19 aprilie 2010 – Purtator de cuvant Alianta Confederatiilor Patronale din Romania
Din 1 noiembrie 2010 – Vicepresedinte si Purtator de cuvant al Aliantei Confederatiilor Patronale din Romania
2008 - prezent: Lector Universitar, Universitatea “Tomis”,Constanţa, disciplinele Comunicare în afaceri, Economie Europeană şi Turism

Dan Matei Agathon Sursa foto: Petre Dordea/ InfoTravelRomania.ro

 

Constantin Fota
Ministrul Comertului si Turismului, institutie: Ministerul Comertului si Turismului
Guvernul Petre Roman
Perioada: 28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991 si 16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992

Constantin Fota

 

Mihai Lupoi
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Guvernul Petre Roman
Perioada: 2 - 14 ianuarie 1990 ministru interimar, 14 ianuarie - 7 februarie 1990 ministru

Mihai Lupoi

 

Ion Stănescu
Ministrul Turismului, institutie: Ministerul Turismului
Guvernul Constantin Dascalescu
Perioada: 4 ianuarie 1985 - 22 decembrie 1989

Ion Stanescu


Comentarii despre pagina:


transfer aeroport Bucuresti Brasov Constanta